اخبار مهم

در عمل به وعده‌هایم جدی هستم

رئیس‌جمهور گفت: من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده‌ها است و آن هم با یک ادعا نمی‌شود اثبات کرد جز این‌که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسئولین مربوطه به وعده‌هایشان عمل کردند.

اشتراک گذاری
۳۱ مرداد ۱۴۰۰
117 بازدید
کد مطلب : 2527

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور امروز در نوبت دوم سخنرانی خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بعد از سخنان موافقان و مخالفان درباره کلیات برنامه و کابینه معرفی‌شده به مجلس گفت: یکی از مشکلاتی که غیر از موضوع معیشت و کسب و کار در کشور داریم، آسیب دیدن اعتماد مردم است و این اعتماد باید برگردد و بازسازی شود، برگشت این اعتماد در گروی عمل به وعده‌ها است.

وی افزود: عمل به وعده‌ها می‌تواند اعتماد را بازسازی کند و برگرداند و بنای بنده به‌عنوان یک خدمتگزار و دولت این است که به وعده‌ها عمل کنم. شما هم در مجلس شورای اسلامی مساعدت کنید در کمیسیون‌ها و صحن که دولت موفق شود و به وعده‌های خود عمل کند.

رییس جمهور گفت: این همان جلوه‌ای از صداقت است که مردم می‌بینند آنچه گفته می‌شود عمل می‌شود و اعتماد بازسازی خواهد شد. من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده‌ها است و آن هم با یک ادعا نمی‌شود اثبات کرد جز این‌که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسئولین مربوطه به وعده‌هایشان عمل کردند.

رئیسی با بیان اینکه “بنده به آنچه عرض کردم، اعتقاد دارم و از خداوند برای عمل به وعده‌ها مدد می‌گیرم”، ادامه داد: این که کسی تصور کند این وعده در واقع برای دوره انتخابات بوده است که هیجان ایجاد کند نه این گونه نیست چرا که ما در محضر خداوند متعال و شهدا هستیم سخنی که می‌گوییم باید قابل باور و بنای بر عمل باشد، این نقطه محوری است که مطرح شده است و مطرح خواهد شد.

وی درخصوص برنامه های خود اظهار کرد: آنچه تقدیم مجلس کردم یک برنامه خلاصه چندصفحه‌ای بود و  برنامه کلان را بعداً تقدیم می‌کنم. آنچه به‌عنوان برنامه دولت سیزدهم تقدیم مجلس شد همه آنچه در برنامه بود در آن چند صفحه گنجانده نمی‌شد و چند صفحه داده شد که رویکردهای برنامه در آن باشد که خلاصه آن را قرائت کردم، بنابراین برنامه کوتاه‌مدت و آنی ۶۵ صفحه با اولویت مسایل پیش‌ِروی دولت مانند کرونا و بازار سرمایه و کسری بودجه است.

رئیسی یادآور شد: در محضر رهبر معظم انقلاب عرض کردم که آن ۶۵ صفحه یک برنامه کوتاه‌مدت و فوری است برنامه دولت سیزدهم با ۳۰ مسئله کشور که برخی آن مسائل دستگاهی نیست، فرابخشی و وزارتخانه‌ای است که به آن پرداخته شده است، هم مسئله و هم مشکل و راه‌کارهای برون‌رفت در آن مشخص شده است، با این قید یک مسئول مستقیم برای هرکدام از وزارتخانه‌ها شناخته شده است و زمان‌بندی هم شده است.

وی گفت: بنابراین به‌طور مفصل قضیه به‌عنوان برنامه تحولی برنامه سیزدهم تا چند روز آینده خدمت همه نمایندگان تقدیم می‌شود و در جریان قرار خواهید گرفت. این برنامه در یک مرحله عنوان پیش‌نویس دارد  و در مرحله دیگر نقطه‌نظرات نمایندگان و متخصصان و نخبگان نهایی خواهد شد، یعنی زمانی را مانند سند تحول قوه قضائیه قرار خواهیم داد و سند تحول دولت را مفصل‌تر با موضوعات متنوع‌تر قرار خواهیم داد.

رئیسی در ادامه تصریح کرد: مسئله بعدی مسئله مسئولیت هر کدام از اعضای دولت به‌صورت عام و تیم اقتصادی به‌صورت خاص است، هر شخصی دارای مسئولیتی است و باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد. اگر ما گفتیم تیم اقتصادی و هماهنگی، این به‌معنای رفع مسئولیت از احدی نسبت به مسئولیت خودش نیست. وزیر، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و صمت همه مسئولیت دارند باید در مقابل خداوند، قانون، مجلس و رئیس‌جمهوری پاسخگو باشد. اما این جمع نیازمند هماهنگی و همکاری است یعنی همان موضوعی که شما از آن نگران هستید، مسئله عدم هماهنگی تیم اقتصادی تبدیل به هماهنگی شود.

وی خاطرنشان کرد: من اگر عرض کردم به این معنا است. بنابراین نسبت به سفره مردم همه دولت مسئولیت دارد، نه یک فرد خاص، من مسئولم، معاون اول مسئول است و نسبت به هر بخشی وزیران، و مسئولیت مربوطه مسئولیت دارد.

رئیس جمهور با ابراز اینکه “به‌دلیل انجام هماهنگی میان تیم اقتصادی که عزیزان نگویند دولت در مسائل اقتصادی دچار چندآهنگی شد، که بعضاً در دولت‌ها این گله‌مندی مطرح بوده است برای اینکه آهنگ واحدی برای همه بخش‌ها باشد هماهنگی را هم کنار کار اقتصادی تعریف کردیم”، اظهار داشت: معنای آن این است وگرنه هر کدام از وزیران صاحب‌نظر هستند و در حوزه کاری‌ خودشان اختیار قانونی دارند اما این  همکاری، هم‌افزایی و هماهنگی را رقم خواهند زد.

رئیسی در ادامه درباره موضوع بانک‌ها و نظام بانکی گفت: یکی از برنامه‌های دولت‌ها اصلاح نظام بانکی است و شما هم حق دارید بگویید دولت‌های مختلف این بحث را مطرح کرده‌اند. مسئله بانک‌ها مسئله بسیار مهم و محوری و دغدغه است و باید این مسئله را حل کنیم.

وی بیان کرد: در این زمینه هم برای بانک‌های دولتی و هم بانک‌های خصوصی راهکارهایی را بررسی کرده‌ایم حتماً وزیر مربوطه، بانک مرکزی و تیم اقتصادی هم نگاه‌هایی دارند، لازمه آن  این است که با همکاری مجلس و کمیسیون اقتصادی به نظر مشترکی برسیم که نظرات و دیدگاه‌ها به میدان اقدام و عمل برسد.

رئیس جمهور افزود: این نکته‌ای است که هم دولت‌ها گفته‌اند و هم در نگاه‌های متخصصان اقتصادی، باید نظام بانکی را با همکاری مجلس و صاحب‌نظران اقتصادی و خود عزیزان ما که در نظام بانکی مشغول هستند در کشور اصلاح کنیم.

رئیسی با تأکید اینکه “برای اصلاح نظام بانکی باید گام‌های مؤثری برداریم”، گفت: بانک مرکزی از حالت توصیه‌کننده که فقط به بانک‌ها توصیه کند باید خارج شود و جایگاه نظارتی جدی پیدا کند و نظارت آن همراه با یک‌سری از پیگیری‌های جدی باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی جدیت این کار در میدان عمل روشن شود و مشخص شود بانک مرکزی نظارتش بر بانک مرکزی فقط توصیه نیست بلکه توصیه همراه با اقدام و عمل است، این از ضرورت‌هایی است که حتماً باید نسبت به بانک‌ها صورت بگیرد و جزو برنامه‌های دولت هم خواهد بود و ان‌شاءالله پیگیری کنیم.

رئیسی اضافه کرد: می‌دانید که وضع صندوق‌های بازنشستگی چه خبر است و اینکه اگر بودجه صندوق کم باشد یا نباشد، چه اتفاقی می‌افتد. قرار بود صندوق‌های بازنشستگی چه جایگاهی داشته باشد و امروز در کجا قرار دارد. در شاخص‌های اقتصادی تردید و ابهام وجود دارد و این شاخص‌ها نیازمند بازنگری است،‌ شاخص‌های اقتصادی برای اندازه‌گیری حتما نیازمند یک بازنگری جدی است و این شاخص‌ها بعد از راستی‌آزمایی استفاده می‌شود. یعنی شاخص‌های اقتصادی نخست باید اصلاح و راستی‌آزمایی شود و بعد مورد استناد مجلس قرار بگیرد.

وی با تاکید بر استفاده از توانمندی بانوان گفت: استفاده از این ظرفیت ارزشمند را دولت مورد توجه قرار داده و خواهد داد. دیدیم که این ظرفیت می‌تواند در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرین باشد پس حتما مورد توجه دولت خواهد بود. از موضوع استفاده از نقش آفرینی زنان که برای دولت می‌تواند کارساز باشد غفلت نکردیم و نخواهیم کرد.

رییسی با بیان اینکه استفاده از وجود بانوان در وزیران و کابینه خلاصه نمی‌شود، گفت: استفاده از این ظرفیت در جای‌جای کشور به عنوان زنان نقش آفرین که تاکنون بودند و ما هم به اثرگذاری آن اعتقاد داریم، انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: درباره استفاده از اقوام و قومیت‌های مختلف در استان‌ها باید بگویم از همه ظرفیت‌ها برای اداره کشور استفاده می‌کنیم.در کشور، استان‌ها، مناطق و قومیت‌های مختلف، ظرفیت‌های ارزشمند و قابل توجهی در میان اهل سنت و جوانان وجود دارد و ما در برابر خانواده‌های اهل سنت و شیعه هر دو مسئولیت داریم. چه تفاوتی دارد جوان برومند کارآمدی در گوشه‌ای از مملکت با مدرک فوق لیسانس یا دکترا بیکار باشد از این قوم یا گویش باشد یا از آن قوم و گویش. دولت رئیس‌جمهور همه مردم است از هر گویش و قوم فرقی ندارد ترک یا لر باشد یا بلوچ و عرب و عجم.

رئیسی با بیان اینکه نسبت به همه مسئول هستیم چه کسانی که به این دولت رای دادند و چه کسانی که به این دولت رای نداده‌اند، گفت: دولت در قبال همه آنها و نسبت به توجه به همه حقوق مردم مسئولیت دارد حتی ایرانیان خارج از کشور. ایرانیان خارج از کشور هم مانند ایرانیان داخل کشور از حقوقی برخوردارند و دولت در برابر آنان مسئولیت دارد چون آنان به این کشور و به سرزمین مادری خود تعلق دارند و اولین جایی که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند سرمایه گذاری کنند در وطن خود و سرزمین پدری و مادری شان است.

وی اضافه کرد: در برابر مسائل ایرانیان خارج از کشور مانند امنیت، حقوق اساسی، احوال شخصیه و بسیاری از این موارد مانند مسایل امنیت یک ایرانی در داخل کشور مسئول هستیم و وزارت خارجه و شورای عالی ایرانیان باید ساز و کاری دنبال کند و آنها بدانند حقوقشان در کشور و سرمایه‌گذاری آنان در کشور تامین خواهد شد. استفاده از ظرفیت عظیم نیروهای کشور و جوان کارآمد مورد توجه خواهد بود و من توصیه ام به همه مدیران کشور این است که با تمام وجود از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

رییسی گفت: در سامانه ای که فعال کردیم خیلی از اسامی بارها درآن تکرار شده بود منتها چون دو وزارتخانه زمان آن کمی بود که افراد آن قطعی شدند و تعیین کردیم. نسبت به همه وزارتخانه‌ها پیشنهادهای زیادی داشتیم. اسم برخی از افراد برای بعضی ازوزارتخانه‌ها بیش از ۵۰ تا ۶۰ بار تکرار شد. نسبت به آقای زلفی پور و عبدالملکی و خیلی از دوستان و مردم نسبت به آنها پیشنهادهایی در مدیریت های مختلف داشتند چرا که فقط نگفتیم برای وزارت بلکه برای مدیریت‌های مختلف  نظر خواستیم.

رییس جمهوری با اشاره به بحث ایثارگری وزیران پیشنهادی گفت: در مورد سابقه ایثارگری نمی خواهند ریا شود اما بعضی از همکاران از ایثارگران و خانواده شهدا هستند و این افتخاری برای دولت است که وزیران آن جزو خانواده شهدا و ایثارگران و چهره های ارزشمند هستند.

رییسی ادامه داد: نام دکتر عین الهی ۵۰ بار برای پستهای مختلف در این سامانه تکرار شد. ایشان از چهره های انقلاب و کارشناس در جامعه پزشکی است که  شخصیت علمی و شخصیت اجرایی دارد و از همه مهمتر دلدادگی او به انقلاب و نظام و ارزش ها است که حاضر است خطر کند و از آبروی خود مایه بگذارد و پای کار انقلاب بایستد. ما پزشک های ارزشمندی داریم اما عین الهیمورد نظر بسیاری از پزشکان و جامعه پرستاری بود که مطالب را به من منتقل کردند که امیدواریم در این سمت او بتواند موفق باشد.

وی بار دیگر به برنامه دولت سیزدهم با بیان اینکه برنامه ها هم به صورت کیفی و هم کمی قابل اندازه گیری است، گفت: هم برنامه و هم مسوول برنامه و هم زمان برنامه و هم همکاران مشخص شده است. به زودی برنامه قطعی را خدمت شما تقدیم می‌کنیم که از ناحیه خود شما قابل پایش و اندازه گیری است که کجا اجرایی است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دلمان می خواهد این مطالبه‌گری از ناحیه خود نمایندگان و فرهیختگان در کشور باشد به نحوی که در این دوره آزمون و خطا نداشته باشیم و بتوانیم همه مواردی که پیگیری می‌شود و استفاده از همه تجربیات که دنبال کنیم. یعنی هم متولی و هم زمان بندی مشخص است مثل آنچه در قوه قضاییه دنبال کردیم و به عنوان یک برنامه تحولی مورد عنایت رهبری و بسیاری از فرهیختگان قرار گرفت.

رییس دولت سیزدهم افزود: در مجلس قانون تصویب کردید این قانون با گذشت چند سال اجرا نشد، زمانی که من به قوه قضاییه آمدم، گفتم باید آیین نامه این قانون تهیه شود دوستان آیین نامه تهیه کردند و اشکالی که داشتند که موادی از این قانون ابهام دارد که البته گفتم ابهام قانون به معنای عدم اجرای آن نباید باشد بلکه باید اجرایی شود، آیین نامه را تصویب کردیم سامانه را راه اندازی کردیم بسیاری از مسوولان اموالشان را اعلام کردند و این سامانه به کارش ادامه داده است.

وی ادامه داد: اعتقاد و باور ندارم اگر قانون ابهام داشت باید آن را متوقف کرد با تعامل با مجلس بسیاری از ابهامات قابل رفع است به سوابق نگاه کنید ما اموال را اعلام کردیم، ضمن این که برای این که قانون را اجرا کنم خودمان ابتدا اموال را اعلام کردیم، در آن زمان که رییس قوه قضاییه بودم باید این موضوع را به رهبری اعلام می کردم که من اولین نفری بودم که این کار را انجام دادم.

رییسی گفت:  نسبت به دولت هوشمند باید شفاف سازی صورت گیرد که این جزو برنامه های دولت است، شفاف سازی به سلامت دولت و نظارت ویژه و نمایندگان دولت کمک می کند من به شفاف سازی عقیده دارم از جمله شفاف سازی هایی این است که باید سامانه جامع را بین بخش های اقتصادی تشکیل کند داد این از بسیاری از کاستی ها پیشگیری خواهد کرد این شفافیت برای مردم صادرکنندگان و واردکنندگان و ناظرین امر را تسهیل می کند.

وی در ادامه به موضوع منابع طبیعی اشاره کرد و تصریح کرد: مساله منابع طبیعی و اراضی که دولت مدعی مالکیت آن هاست بسیار مهم است، شما اقدامات من در دستگاه قضایی را شاهد بودید که با بضاعت در قوه قضاییه موضوع منابع محیط زیست را دنبال کردم، حفظ محیط زیست از مسائل مهم در کشور است و در محوریت وزارت خانه های مربوطه قرار دارد

رییس جمهوری با بیان این که تولید واکسن ما مساله‌مان در موضوع کرونا به عنوان اولویت و اولین اولویت ما در کشور است، خاطرنشان کرد: تولید واکسن داخلی اولویت ماست ما همزمان با افزایش واکسن داخلی واکسن از خارج وارد می کنیم باید ظرف مدت کوتاهی واکسیناسیون عموم مردم را پیگیری کنیم پیگیری های ما از  خارج کشور در حال دنبال شدن است ما این موضوع را در دستور کار قرار دادیم نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه، واکسینه کردن مردم از اولویت های دولت است امیدواریم تا قبل از فرارسیدن فصل سرما واکسیناسیون را در کشور اجرایی کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مناطق محروم و برنامه های دولت در این خصوص اشاره کرد  و افزود:  مناطق محروم از مواردی است که در برنامه توسعه ششم آمده و حتماً در برنامه توسعه هفتم به عنوان یکی از محورها مورد تاکید قرار خواهد گرفت. در برنامه دولت ما هم همینطور است مسئله مناطق محروم امری است نباید از آن غفلت کرد. البته همه مناطق مورد توجه ما است اما مساله مناطق محروم در اولویت است و حتما برای آن برنامه داریم.

وی با اشاره به مساله ساختارهای موازی گفت: ساختارهای موازی در دولت حتماً بودجه و امکانات را هدر می‌کند و هم وضعیت پیچیده‌ای بروکراسی نمی‌گذارد کارمان را آنچنان که باید دنبال کنیم. مسئله ساختارهای موازی به صورت محوری جزو تشکیلات است. ما در مساله کارمندان در ادارات خرید خدمت، شرکتی، پیمانی، استخدام رسمی را داریم که در یک اتاق ۶-۷ نفر نشسته‌اند هم حقوق‌های آنها و هم ارتباطات سازمانی و کارهای سازمانی آنها متفاوت است بنابراین مساله کارکنان دولت جزو اولویت‌های ما است. یک وقتی هم یک نظام هماهنگ پرداخت در کشور تصویب شد که در ادارات به آن نظام ناهماهنگ پرداخت می‌گفتند حقیقت هم همین بود.

وی با بیان اینکه عدالت در پرداخت برای دولت بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: اگر یک قشر حقوقشان اصلاح می‌شود باید به حقوق اقشار دیگر هم توجه شود. من به نمایندگان می‌گویم که موکلین شما در سراسر کشور هم از شما و هم از من به عنوان خدمتگزارشان توقع دارند اگر به یک قشر توجه می‌کنیم، تصور نکنیم که این قشر تمام کشور است باید به اقشار دیگر هم توجه کنیم وگرنه به یک قشر توجه می‌شود و به اقشار دیگر توجه نمی‌شود.

رئیسی گفت: اینکه من در برخی جلسات گفته‌ام متناسب‌سازی حقوق دریافتی با تورم امری است که باید شامل همه دستگاه‌ها شود یعنی متناسب‌سازی حقوق دریافتی مشخص شود.  این یکی از جلوه‌های عدالت است. ما کسانی را داریم که دکترا دارند و به عنوان کارمند کار می‌کنند و در همان جا، آقا یا خانمی همین مدرک را با کارآمدی خاص خودش دارد و در نوع پرداخت متفاوت است در همه ادارات و سازمان‌ها و بخش‌ها هم است. برای اصلاح بسیاری از مسائل، کشور بهترین فرصت را دارد به نظر من همکاری دولت و مجلس می‌تواند بسیاری از گره‌ها که در کشور برای شما تبدیل به یک مسئله شده است.

وی اضافه کرد: با همکاری مجلس و بسیاری از دلسوزان در دانشگاه‌ها و محافل علمی می‌توان اقدام کرد ما هم آمادگی داریم اگر کار کاملا کارشناسی شده و مبتنی بر قوانین و مقررات باشد در میدان، اجرا کننده باشیم و باکی نداریم چه به ما بگویند و چه نگویند. اجرای عدالت مشکلاتی دارد اما به ما آموختند و در سیره ائمه هم هست پس برای اینکه هم خودمان و هم امکانات‌مان را برای اجرای عدالت هزینه کنیم آمادگی داریم. اجرای عدالت می‌تواند اساس تحول در دولت را شکل دهد و آن وقت خواهید دید که سنی، شیعه، روستایی و شهری نخبه اجتماعی راضی خواهند بود.

رئیسی تصریح کرد: برای ما مهم این است که عدالت را اجرا می‌کنیم ممکن است عده‌ای از ما ناراحت شوند اما آنچه برای ما مهم است رضایت عموم مردم و شهروندان است. کسانی که نسبت به آنان تکلیف داریم و بر گردن ما حق دارند و ما باید وظیفه تکلیفی خود را انجام دهیم.

وی در زمینه تمرکززدایی یا تمرکزگرایی گفت: این کار به کارشناسی نیاز دارد ما موافقیم این اختیارات را نه تنها به استانداران، بلکه به برخی روسای کل و فرمانداران و بخشداران هم در حوزه خود اختیاراتی داد و این حرف درستی است اما باید کارشناسی دقیق شود تا بتوانیم به استاندار، فرماندار، بخشدار و مدیرکل اختیار دهیم تا کاری را که می‌تواند، انجام دهد.  این همکاری و احساس مسئولیت برای انجام بیشتر و بهتر کارهای ستادی در ستاد فرصت بدانیم و گام‌هایی برای اجرای عدالت برداریم.

رئیس جمهور اظهار داشت: از همین تریبون در محضر نمایندگان مردم عرض کردم تعامل با همه کشورهای دنیا به ویژه همسایگان را جزو سیاست خارجی خود می‌دانیم به ویژه زمینه‌ای که برای تبادل اقتصادی و فعال کردن دیپلماسی اقتصادی وجود دارد.  کشور تولیدات و بازار بسیار خوبی در منطقه دارد اگر دیپلماسی اقتصادی فعالی داشته باشیم می‌تواند زمینه را برای صادرات فراهم کند.

وی با بیان اینکه صادرات موجب افزایش تولید و رونق تولید و به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید می‌شود، گفت: باید حتما ظرفیت غیرفعال تولیدی را در کشور فعال کنیم. ۴۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های ما غیرفعال است که باید فعال شود و نیازمند اقدام جدی و فوری است.  فعال کردن واحدهای تولیدی غیرفعال، اشتغال زیادی به همراه دارد و مراجعاتی را که شاهد هستیم به اشتغال تبدیل می‌شود که نیاز به کار جمعی پیگیرانه دارد و با بررسی‌هایی که در کمیسیون‌های تخصصی مجلس می‌شود، کاملا قابل اقدام و عمل است.

رئیس جمهور مجلس را بهترین هیات‌های مستشاری برای دولت توصیف کرد و گفت: در مجلس مجموعه‌ای از نخبگان، کارشناسان و صاحب نظران هستند که می‌توانند مشاورین امینی برای همه دولت‌ها باشند و این ظرفیت ارزشمند کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی درباره مسئله معرفی وزیران پیشنهادی و چگونگی بررسی وضعیت این افراد گفت: صبح در بخش آغازین جلسه عرض کردم برای اینکه بتوانیم به نیروهای کارآمد، فساد ستیز و مردمی برسیم چه طریقی را طی کرده‌ایم این به این معنا نیست که اگر وزیری معرفی شد مسئولیتش با افراد، گروه و جریانی است که او را معرفی کرده‌اند.

وی ادامه داد: مسئولیت ما برای بررسی و پیگیری و شناخت نسبت به شخصیت آن فرد و توانایی اینکه بتواند این کار عظیم را در جایگاه وزیر انجام دهد سر جای خود است و من فقط خواستم روش کار را توضیح دهم تا در جریان روش کار قرار بگیرید. مسئولیت که با خود وزیر محترم چه آن بخشی که با خود ما است، سر جای خود محفوظ است و تردیدی در این زمینه وجود ندارد.

رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که بخش‌های مختلف و مردم که امروز امید بستند این دولت بتواند مشکلات را رفع و گره‌ها را باز کند، این امیدها روز به روز افزایش پیدا کند و افزایش این امیدها به این صورت است که در عرصه عمل و اجرا بتوانیم به تعهدات عمل کنیم و آنچه گفتیم پایبند باشیم.

وی تاکید کرد: همه اقوام عرب، ترک، ‌بلوچ، لر و عجم بدانند که سمت و سوی دولت، صادق اللحن و صادق القول است و برای اجرا و عمل می‌کوشد. اما شاید برخی از اقدامات زمان‌بر باشد و مردم توقع دارند کارهای زود هنگام و محسوس انجام شود.

رئیسی با اشاره به اصلاحیه برنامه بودجه ۱۴۰۰ گفت: تیمی را مامور اصلاحات برنامه ۱۴۰۰ کرده‌ام و بودجه ۱۴۰۱ هم در برای نخستین بار در دولت ما بسته می‌شود. بودجه ۱۴۰۱ را طوری تنظیم می‌کنیم که مشکلاتی که امروز کشور با آن مواجه است را به حداقل ممکن برسانیم.

وی با تاکید بر اهمیت بورس و سهام عدالت، تصریح کرد: بورس و سهام عدالت در دستور کار است به ویژه در بحث جاماندگان سهام عدالت بحثی که مدتی در مجلس مطرح است را هم با همکاران و مجلس دنبال می‌کنیم. البته نمایندگان باید کمی حوصله کنند تا وزیران مشغول کار شوند و با اعتماد مجلس و تسلط بر کارشان بتوانند مشکلات را رفع کنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مشکلاتی که بیان شده در مناطق مختلف و محروم مانند خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان و بخش های دیگر مناطق محروم، به طور خاص مورد توجه دولت است و قرار است استان‌هایی که مشکلات جدی دارد استاندار ویژه انتخاب کنیم تا در جلسات دولت هم حضور پیدا کنند یا اینکه نماینده خاص انتخاب کنیم و از اختیاراتی که قانون اساسی داده استفاده می‌کنیم تا هر روز شاهد یک مسئله در استان‌هایی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان نباشیم.

وی ادامه داد: این اعطای اختیار به صورت خاص به این استانداران یا دعوت از آنان در جلسات هیات دولت، جزو برنامه‌های مورد توجه دولت خواهد بود.

رئیسی با اشاره به  هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: هدفمندسازی یارانه‌ها قانون است که باید آن را اجرا کنیم مگر اینکه پیشنهاداتی برای اصلاح قانون یا اصلاح هدفمندسازی یارانه‌ها باشد که در دولت بررسی خواهد شد و این کار را به کار کارشناسی در مجلس تبدیل می‌کنیم.

رئیس جمهور ارائه طرح توسط مجلس را حق نمایندگان دانست و اظهار کرد: هیچ کس نمی‌تواند بگوید این حق نیست و در قانون هم آمده و جزو اختیارات شما نمایندگان است اما توصیه ما به شما این است و طرح‌هایی که به مجلس داده می‌شود در مقدمات کار با همکاری دولت همراه باشد تا هم دغدغه شما رفع ‌شود و هم در ادامه راه با مشکل مواجه نشود.

وی افزود: توصیه می‌کنم طرح‌های پیشنهادی را با همکاری بخش‌های مربوطه با دولت باشد تا از اتقانی برخوردار باشد و به نتیجه برسد در غیر این صورت دچار وقفه در اجرا می‌شود. شما می‌خواهید کار دنبال شود و به نتیجه برسد امیدواریم آنچه نمایندگان مطرح کردید و آنچه ما گفته ایم برای رضای خدای متعال و برای گشایش و رفع مشکلات کشور و کشورداری و حکمرانی بر اساس موازین دین و ارزشهای اسلامی باشد.

رئیسی درباره حضور همه قومیت‌ها در دولت گفت: به همه استان‌های کشور اقوام و گویش ها احترام می‌گذاریم و معتقدیم در مناطق مختلف کشور فرهیختگانی هستند که از همه این ظرفیت‌ها در جای‌جای دولت استفاده می‌کنیم. از نمایندگان می‌خواهم این چند روز را که بحث بررسی صلاحیت وزیران است، این کار زودتر انجام شود و نمایندگان با رای اعتماد بالا کمک کنند تا دولت هرچه زودتر با قوت تشکیل شود.

وی اضافه کرد:  دولتی که مبتنی بر رای اعتماد بالای نمایندگان باشد روحیه بهتری برای انجام وظیفه خواهد داشت و حتما برای نمایندگان دولت و اعضای کابینه پشتوانه ارزشمندی برای  قوت دولت در بخش‌های مختلف خواهد بود. اگر نام برخی افراد را آورده‌ام و نام برخی را در جلسه نیاوردم می‌گویم که به همه احترام می‌گذاریم و امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد.

رئیسی ادامه داد: برخی نمایندگان به من می‌گویند از حرف‌های ما ناراحت نشوید و من اصلا ناراحت نمی‌شوم چون شما بهترین ناظران و امنای مردم هستید و هر چه بگویید برای اصلاح امور و دولت کمک خواهد کرد و شما را خیرخواه می‌دانیم و مطالبی که از در خیرخواهی مطرح می‌کنید برای اصلاح امور مثمرثمر می‌دانیم.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x