صریح و بدون تعارف با ایت الله رئیسی

صریح و بدون تعارف با ایت الله رئیسی
تیر 5, 1400
3149 بازدید

سید ابراهیم رئیسی منتخب مردم در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین گفتگوی تلویزیونی خود مهمان برنامه بدون تعارف شد.

سید ابراهیم رئیسی منتخب مردم در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین گفتگوی تلویزیونی خود مهمان برنامه بدون تعارف شد.

به گزارش نفس تازه به نقل از صدا و سیما، متن کامل گفتگوی برنامه بدون تعارف با سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب مردم به این شرح است؛
مجری: سعادت داریم که این قسمت از برنامه بدون تعارف رو از حرم مطهر امام رضا علیه السلام تقدیم شما کنیم و قرار است گفتگو کنیم با میهمانی بسیار ویژه.
حاج آقا سلام عرض می کنم خدمت شما خیلی متشکرم که فرصت گذاشتید باز هم در برنامه بدون تعارف خدمت حضرتعالی باشیم.
آقای رئیسی: سلام علیکم، سلام به شما و به همه همکارانتون و بینندگان بسیار عزیز و گرامی.
مجری: جای بسیار عزیزی قرار داریم و با حضرتعالی گفتگو می کنیم، چی شد که به عنوان رئیس جمهور منتخب ملت ایران اولین سفر رو مشهد مقدس انتخاب کردید؟
آقای رئیسی: من زندگیم رو مرهون امام رضا علیه السلام می دانم از کودکی و نوجوانی که مشهد مقدس بودم و وقتی که رفتم قم در دوران مسئولیت های مختلف همواره ارتباطم را با وجود مقدس حضرت رضا علیه السلام ارتباطی بسیار سازنده می دیدم در همه شئون زندگیم و در این دوران هم معتقد بودم که قبل از هر اقدامی خدمت امام رضا علیه السلام برسم و از ایشان تشکر کنم و مدد بخواهم برای حرکت آینده در جهت خدمت به مردم ان شاء الله
مجری: حضرتعالی اهل مشهد هستید؟
آقای رئیسی: بله.
مجری: تا چند سالگی مشهد زندگی می کردید؟
آقای رئیسی: تا تقریبا 14 سالگی مشهد بودم.
مجری: چندمین فرزند خانواده ای؟
آقای رئیسی: من سومین فرزند خانواده.
مجری: پدر حضرتعالی چه شغلی داشتند؟
آقای رئیسی: ایشان هم روحانی بودند در کسوت روحانیت و خدمت به دین بودند پنج ساله بودم که مرحوم شدند.
مجری: دوران جوانی و نوجوانی چطور گذشت؟ سخت بود؟
آقای رئیسی: بالاخره از جهت اقتصادی چون پدر نداشتیم زندگی خاصی داشتیم اما دوران طلبگی فضای روحانی و معنوی خوبی اساتید ما و دوستانی که همراه ما بودند داشتند لذا جبران بعضی از کمبودهای اقتصادی را صفای دوران طلبگی اون طلبگی جبران کرد.
مجری: شما کار هم می کردید؟
آقای رئیسی: سه ماه تعطیلی کار می کردم بعضی از ایام دیگر هم کار می کردم در کنار درس چه دورانی که طلبه بودم و چه حتی در دوران مدرسه ابتدایی هم گاهی کاری که در حدی که بچه ای در این سنین ازش بر بیاید هیچ زمانی یادم نمی آید که در دورانی که نوجوان بودم همراه با درس بدون کار باشم.
مجری: الان مادر گرامی در مشهد زندگی می کنند؟
رئیس جمهور منتخب مردم ایران: بله، مشهد هستند
مجری: محله اعیان نشین مشهد؟
آقای رئیسی: نخیر، جزو محله های اعیان نشین نیست.
مجری: چقدر کمک کرد به شما دورانی که در آستان امام رضا علیه السلام بودید که با دغدغه های مردم آشنا بشید؟
آقای رئیسی: من در آستان قدس یک مفهومی را اینجا در دوران تحول در آستان قدس مطرح کردم این هم باز به برکت خود حضرت رضا علیه السلام بود اون توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم بود با نگاه به اینکه نیازمندانی اطراف حضرت رضا علیه السلام هستند و اینها می آیند در خانه امام رضا علیه السلام گرفتاری هایی دارند هرچه از این گرفتاری ها را ما بتوانیم به نام امام رضا علیه السلام حل کنیم حتما مورد رضای حضرت رضا علیه السلام است. الان هم به نظرم می رسد که باید با درد مردم آشنا شد و باید در کنار مردم بود و این برای من یک نعمتی است که همواره با مردم باشم هم در مردم باشم و هم اطلاع داشته باشم از کار مردم و بنا دارم این ارتباط با مردم را ان شاء الله محدود نکنم به نظرم می شود جمع کرد بین هم نظراتی که دوستان حفاظتی دارند و هم بین ارتباط با مردم این دو تا را و باید با هم جمع کرد.
مجری: همین را می خواستم خدمت حضرتعالی بگویم تیم حفاظتی شما انصافا چون ما دیدیم خیلی تعامل دارند و راه می آیند چه با مردم چه با رسانه ها می خواهم بدانم الان هم که در این جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرید این تعامل هست؟ یعنی شما همچنان در بین مردم خواهید بود؟
آقای رئیسی: باید اتفاق بیفتد چون خواست من از دوستانی که به آنها زحمت می دهیم به عنوان حفاظت همواره این بوده که ضمن این که کار حفاظت را انجام می دهند باید کاری انجام بدهید که حتما ما رابطه مان با مردم محدود نشود چون به این ارتباط من نیازم دارم یعنی برای فهم مسایل از کف بازار, از کف خیابان, از کف جامعه, وقتی میگن شنیدن کی بود مانند دیدن یعنی همین. یعنی این ارتباط را من برای خودم نه به عنوان یک مسئول بلکه برای بسیاری از مدیران ضروری می دانم
مجری: می خواهم بدونم مردم این رفتار و منش شما را تغییری در آن نمی بینند؟
آقای رئیسی: ان شاء الله بنایم بر این است که تغییر نکند اصلا با روحیه من نمی سازد خیلی.
مجری: در این چند شبی که از انتخاب شما می گذرد بیشتر به چه چیز فکر کردید؟ دغدغه شما چی بود؟
آقای رئیسی: بیش از همه چیز مساله اشتغال ذهن من را خیلی مشغول کرده است، موضوع کرونا که مردم مبتلا به آن هستند ذهنم را مشغول کرده و مساله ای که هم به مردم وعده دادم و هم امکانش را در کشور می بینیم مساله مسکن رو اما یک چیزی که از همه اینها مهمتره و اینها را می تونه حل کنه و اگه اون حل نشه اینها حل نمیشه نظام اداری سالمه ساز و کار نظام اداری سالم از دغدغه های جدی منه.
مجری: حاج آقا شاید خیلی ها از شما توقع معجزه دارند که خیلی از مشکلات معیشتی، اقتصادی در همین چند ماه ابتدایی که دولت را تحویل می گیرید حل شود. چه صحبتی با مردم دارید.
آقای رئیسی: بعضی از اقدامات زمان بر است خود مردم عزیز ما توجه دارند و بحمدالله آگاه هستند. چیزی که باید بدانند این است که من و همکارانم تلاش شبانه روزیمان را خواهیم کرد برای اینکه زمینه رفع مشکل بیکاری را فراهم کنیم و اشتغال ایجاد کنیم یا مساله مسکن را کلید بزنیم. این هم خب زمان می برد امیدواریم ان شاء الله مثل زمان برخی از موارد که مردم را ناامید می کند نباشد بلکه بسیار زودتر از آنچه که فکر می کنیم به نتیجه برسیم. این تصور هم بی جا نیست چون وقتی انسان انگیزه اش را داشته باشد، برنامه هم داشته باشد، نیروی جوان کارآمد هم در کنارش باشد انجام این کارها کار سختی نیست.
مجری: این روزها چهره های مختلف چقدر درخواست ملاقات با حضرتعالی دارند؟
آقای رئیسی: مسئولان مختلف درخواست ملاقات داده اند اما من سعی می کنم ملاقات هایم صرف ملاقات تبریک نباشد چون چیزی ازش برای مردم برنمی آید باید نشست ما با هر کسی یک ثمره ای برای دولت آینده باشد لذا من ملاقات هایم را تبدیل کردم به یک نشست کاری یعنی اگر آقایان مسئولین می آیند پهلوی من، من خدمتشون می رسم شروع می کنیم یه بحث هایی که باهم چگونه می تونیم همکاری کنیم تقریبا بدون استثنا هر ملاقاتی تا به حالا بوده و بعد از این هم برنامه بگذاریم تبدیلش کردم به یک نشست کاری که ازش یک نوعی از همکاری فیمابین ما و اون دستگاه مربوطه یا اگر نه آقایان وزرا دیداری دارند یک گزارشی از عملکرد بدهند و یک پیشنهاداتی بدهند که در مجموعه شان چه کارهایی باید انجام بشود؟ چه کارهایی قصد داشتند بکنند و موفق نشدند و برای چه موفق نشدند در وزارتخانه انجام بشود یعنی برود به طرف یک دیدار کاملا کاری برنامه ام این است که دیدارها غالبا تشریفاتی و صرف تبریک نباشد. آقایان محبت دارند تبریکات را گفتن به نظرم مردم از ما توقع دارند که نشست ها نشست کاری باشد.
مجری: گمانه زنی هایی هم می شود درباره کسانی که قرار است با شما همکاری کنند؟
آقای رئیسی: گمانه زنی هایی که در رسانه ها می شود دقیق نیست و من خواهش می کنم دوستان به خودشان زحمت ندهند اگر پیشنهادی دارند حتما ما را مطلع کنند, ما سامانه ای ایجاد و شاخصه های را اعلام می کنیم در آنجا همه نخبگان، صاحب نظران، دغدغه مندان مردم، انقلاب، پیشنهادات و نظراتشان را بدهند ما به نظرات مردم احترام می گذاریم.
گروه ها و تشکل های سیاسی هر کس که پیشنهادی دارد بدهد اما این که گمانه زنی کنند که آقای زید، عمر یا چه کسی، هم این که او اسمش مطرح شود و چیزی اتفاق نیافتد، بعدا موجب مشکل شود به نظرم به جای این گمانه زنی ها, پیشنهاد درستی بدهند.
مجری: قرار است همه مدیران از رده بالا تا به پایین در کشور عوض شوند؟
رئیسی: ما بنا را بر این گذاشتیم که با همه عزیزان که در جای جای دولت مشغول به کار هستند به شرط توجه داشتن به دغدغه هایی که این دولت دارد، شرط همکاری با دولت قبول داشتن من نیست، کسی که کرامت مردم را حفظ کند،‌ به دغدغه های مردم توجه کند، گره گشایی از کار مردم بکند، می تواند همکار این دولت باشد.
من عقیده دارم به شایسته سالاری، معتقدم شایستگی امر مهمی است و شایسته سالاری هم محور کار ما خواهد بود.
این که احیانا شخص در چه گروه و جناح و سلیقه است چه گروه سیاسی، این مورد توجه ما نخواهد بود.
یعنی چند تا شاخصه مهم در کار کردن دارم، یک کارآمدی، دو فسادستیزی، روحیه انقلابی، مردمی بودن و این ها مسایلی است که می شود با یک مسئول و مدیری کار کرد و کسانی که این شرایط را داشته باشند حتما همکار ما خواهند بود ان شاء الله.
مجری:‌ از بستگان و نزدیکان چقدر استفاده می کنید؟ اصلا این کار را قبول می کنید؟
رئیسی: بستگان و نزدیکان من که الان هم در دستگاه قضایی هستم به هیچ عنوان دخالت در کار من نمی کنند،
تاکید من این بوده ، ارتباط با من از طریق اقوام و خویشان نیست، ارتباط با من از طریق سامانه هایی است که آدرسش در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، که مردم بتوانند با من حرف هایشان را بزنند، یک جاهایی هم که با مردم نشست داریم ، همین طور در ایام انتخابات من نشست هایی با مردم داشتم که این نشست ها کمتر کسی که کاندیداست داشته باشد ، مثلا من به دانشگاه تهران رفتم و نشست دانشجویی داشتم، این نشست ها را حتما بعد از این که دولت کارش راه بیافتد ما باید ادامه بدهیم.
برای این که ما باید در جریان دیدگاه های مردم قرار بگیریم، این کار را هم ما بنا داریم هم در دولت برای کار با بدنه دولت و هم ارتباط با مردم انشاء الله ادامه بدهیم.
مجری: حاج آقا شما اهل کار سفارشی هستید؟
رئیسی: اگر توصیه به حق است، کسی نامه ای می نویسد،‌ یا کسی می گوید، توصیه به حق می کند و توصیه به حق این است که این جا دارد حقی ضایع می شود، یا یک حقی داده نمی شود، این جا توصیه به حق است.
تواصی به حق اشکال ندارد، اما اگر کسی بخواهد حقی را باطل کند ،‌ باطل را حق کند، ظلمی شود، پارتی بازی کند، روابط ناسالمی را برقرار کند، بخواهد دنبال رانت و رانت خواری و ارتباطات ناسالم باشد،‌ حتما باید جلوی اش گرفته شود و من نه خودم،‌ باید همه دولت جلوی هر رابطه ناسالمی حساس شود، اونی که وضعیت را به صورتی که الان هست کشانده که مردم ناراضی اند، روابط ناسالم است،‌ روابط ناسالم باید جلوی اش گرفته شود، هر کس در هر جایی که هست باید این روابط ناسالم را سد کند، به هیچ وجه اجازه نمی دهیم این روابط ادامه پیدا کند.
مجری: در قوه قضاییه حرف تان این بود که خط قرمزی نداریم، این جا در دولت هم همین طور است؟
رئیسی: در دولت هم همین طور است ، من در همه سطوح به همکارانم به صورت روشن و شفاف خواهم گفت این جا شرط همکاری، کار است و کار است و کار .
مجری: حاج آقا در این چند سال اخیر به خصوص اوقات فراغت شما داشتید؟
رئیسی: یادم نیست، مرخصی ، اوقات فراغت, این ها در ذهنم خیلی نیست، نه در ایام اخیر،‌ ایام قبلش هم همین طور است.
مجری: فکر کنم در جایگاه ریاست جمهوری نوه های تان ،‌ پدربزرگ شان را نتوانند خیلی زود به زود ببینند با این تعاریفی که داشتید؟
رئیسی: انشاء الله که من بتوانم هم به کارم برسم و هم احوال آن ها را بپرسم.
مجری: یاد تصویر حضرتعالی و حاج قاسم افتادم، در حرم امام رضا (ع) اگر صلاح می دانید آن خاطره را بگویید.
رئیسی: خدا رحمت کند حاج قاسم را ، هر وقت که به مشهد مشرف می شد خدمت شان می رسیدم و از نزدیک با ایشان صحبت می کردم، درباره مسایل مختلفی صحبت می کردیم.
یک بار ایشان مشرف شدند خدمت حضرت رضا(ع) ، مراسم غبارروبی بود و من دوست داشتم که ایشان در مراسم غبار روبی باشد، حاج قاسم هم بیرون از ضریح مطهر در کنار همه مردم ایستاده بودند، یعنی مردم که منظور همان خدام حضرت که حالی پیدا کرده بودند ایستاده بودند،‌ایشان هم همین طور،‌ من نگاه کردم از شبکه های ضریح مطهر ، دیدم که حاج قاسم خیلی گریه می کند و حالی دارد، به دوستان گفتم که حاج قاسم را بگویید به داخل ضریح مطهر بیاید، این کاری که من کردم خیلی مرسوم نبود در مشهد، یعنی خیلی که نه، اصلا مرسوم نبود، چون طبیعتا حاج قاسم مهمان بود و در مراسم قرار بود شرکت کند، نه این که بیاید در ضریح مطهر ، ولی من گفتم بیاید در ضریح مطهر، حسم هم این بود که ایشان نقشی که در دفاع از حرم اهل بیت داشته است ، در سوریه و در جای جای این منطقه ، نقشش ، نقش بسیار برجسته بوده، خادم حضرت است و خادم برجسته حضرت است، چرا نتواند به داخل ضریح بیاید، آمد به داخل ضریح و حالی داشت، صفایی داشت ،‌ قبر مطهر حضرت رضا(ع) ، تصاویرش هم الان موجود است و من تصورم این است که همان جایی که به یاد یاران شهیدش افتاده بود و هم خیلی از حضرت امام رضا (ع) شهادت را می خواست همان جا بود، یعنی همان زیارت بود.
مجری: حاج آقا در قوه قضاییه شما روند تحولی را آغاز کردید، که همه می دانند اتفاقات خیلی خوبی افتاد، حالا با حضور شما در دولت، این روند تحولی ادامه پیدا می کند یا متوقف می شود؟
رئیسی: ببینید سند تحولی که ایجاد شده ،‌ حتما سندی نیست که متکی به من باشد، حتما ریل گذاری که شده این ریل گذاری حتما توسط عزیزان بعد از بنده ادامه پیدا خواهد کرد، حتما انشاء الله.
منتها این سند،‌ سندی نیست که بخواهد بندی به آن اضافه نشود، چرا ، هر سندی باید در حال ارتقا باشد، ریلی که ما قرار دادیم در ارتباط با سند تحول، به نظرم می رسد که عزیزان بعد از ما نیز ادامه خواهند داد.
مجری: من وظیفه است که یک بار دیگر از شما تشکر کنم ، می دانم که در این سفر فشرده که داشتید ، وقت گذاشتید و خیلی ممنونم و می خواهم که در پایان برنامه بدون تعارف ترین جمله تان را ملت بزرگ ایران هر چی صلاح هست، بفرمایید.
رئیسی: مردم عزیزمان بدانند که ما به لطف خداوند متعال اراده کردیم که مشکلاتی که مردم با آن درگیرند، انشاء الله حل کنیم، اما حتما به دولت باید کمک کنید، بنای دولت این است که بهترین سخن ها و بهترین آن چه که باید برای مردم اتفاق بیافتد جزو برنامه های ماست.
انشاء الله در جهت تحقق شکل گرفتن ایرانی قوی همه دست به دست هم بدهیم انشاء الله.
مجری: حاج آقا توصیه ای برای خبرنگارها ، ما خبری ها، بچه هایی که کار رسانه می کنند ندارید؟ ما اجازه دارند نقد منصفانه داشته باشند از دولت؟
رئیسی: بله، اگر دولت نقد را نپذیرد، به خودش جفا کرده و نهایتا جفای به مردم است، باید حتما نقد و نقدپذیری باشد منتهاش طبیعتا باید نقد منصفانه باشد، همراه با انصاف و اطلاع باشد، اما نقد و نقدپذیری جزو برنامه های عدالت مردمی خواهد بود.
مجری: پس بیست و سی را پیگیری می کنید؟
رئیسی: بله بیست و سی را می بینیم و فرمایشات شما را هم می بینیم، بدون تعارف جزو برنامه هایی است که من می بینم.
مجری: خیلی ممنون

برچسب‌ها:, ,